flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Положення про взаємодію зі ЗМІ

ЗАТВЕРДЖЕНО

Наказ Підволочиського районного суду

17.03.2016 р.  № 9-з

 

 

 

Положення про взаємодію Підволочиського районного суду

 із засобами масової інформації та журналістами

 

Це положення визначає особливості взаємодії Підволочиського районного суду (далі – суд)  із засобами масової інформації та журналістами.

 

  1. Організація взаємодії суду зі ЗМІ та журналістами

 

1.1. Всі документи, які регулюють взаємовідносини суду та ЗМІ, мають відповідати чинному національному законодавству та міжнародним зобов’язанням України стосовно забезпечення свободи преси і незалежності правосуддя.

1.2. Контактними особами для ЗМІ зі сторони суду виступає прес-секретар суду та суддя-спікер, інформація про яких розміщується на офіційному веб-сайті суду.

1.3. До відома представників засобів масової інформації зміст цього Положення доводиться через розміщення його на офіційному веб-сайті суду.

 

  1. Обов'язки журналістів

 

2.1. Представники засобів масової інформації (друкованих, мовних, електронних, журналісти, оператори, фотографи тощо), відвідуючи суд з метою виконання професійних обов’язків, мають ознайомитися з цим Положенням та бути обізнаними:

2.2. Присутність працівників ЗМІ у приміщенні суду не повинна створювати незручностей для інших відвідувачів суду.

2.3. Присутність працівників ЗМІ у залі судового засідання під час розгляду справи не повинна відволікати суд та учасників процесу. У разі зауважень з боку судді на неналежну поведінку слід вибачитись і врахувати зауваження або мовчки залишити зал суду.

2.4. Непокора чи ігнорування зауважень судді може кваліфікуватися як прояв неповаги до суду і може стати підставою для примусового видалення із зали і накладення адміністративного стягнення у формі штрафу або адміністративного арешту.

2.5. Фото- відео- або телезйомки у загальних приміщеннях суду (вестибюлі, коридорах тощо) бажано уникати, оскільки відвідувачі суду мають право на захист своєї приватності. У разі потреби ідентифікації відеосюжету як такого, що ведеться з приміщення суду, операторам рекомендується знімати на тлі вивіски суду ззовні.

2.6.   Можливість фото- відео- та телезйомки у залі суду під час відкритого судового процесу вирішується судом по кожній справі з урахуванням думки учасників процесу та інтересів правосуддя (з огляду на права неповнолітніх, потерпілих від злочину, потребу захисту свідків тощо).

2.7.Оскільки судді не мають права коментувати справи, які перебувають у їхньому провадженні, інформацію про суть конфлікту, його правову природу і можливі правові наслідки для учасників судового процесу можна отримати з прес-релізу та додатково рекомендується спілкуватися з адвокатами всіх сторін, прокурором та експертами.

2.8.   Журналісти мають бути добре обізнані з правовими наслідками поширення у своїх матеріалах недостовірної інформації про особу (дифамація) та/або за розголошення конфіденційної інформації (втручання в приватне життя).

 

  1. Доступ журналістів до приміщення суду

 

3.1. Доступ журналістів до приміщення суду і судових залів, де відкрито слухаються справи, відбувається на загальних підставах.

3.2. Працівники ЗМІ можуть пред’явити редакційне посвідчення, а за його відсутності - документ, що посвідчує особу.

3.3. Працівники ЗМІ не можуть бути обмежені в доступі до приміщення суду або його залів на тій підставі, що вони не є учасниками процесу, не мають стосунку до конкретної справи, яка розглядається в суді.

 

  1. Доступ журналістів на судові засідання

 

4.1. Загальні положення

4.1.1. Розгляд справ у судах відбувається відкрито, крім випадків, передбачених процесуальним законом, зокрема:

-         розгляд справ про статеві злочини, справи щодо неповнолітніх підсудних, а також в яких беруть участь взяті під захист особи;

-         коли відкритий розгляд суперечить інтересам охорони державної або іншої захищеної законом таємниці;

-         для запобігання розголошенню відомостей про інтимні чи інші особисті сторони життя осіб, які беруть участь у справі, або відомостей, що принижують їх честь і гідність;

-         в інтересах малолітньої чи неповнолітньої особи;

-         з метою забезпечення таємниці усиновлення, тощо.

4.1.2. Про розгляд справи в закритому судовому засіданні суд постановляє мотивоване рішення, яке оголошується негайно. Під час проведення закритих судових засідань доступ преси та публіки до залу судового засідання обмежується.

4.1.3. Судове рішення оголошується публічно, але преса і публіка можуть бути не допущені в зал засідань протягом усього судового розгляду або його частини в інтересах моралі, громадського порядку чи національної безпеки в демократичному суспільстві, якщо того вимагають інтереси неповнолітніх або захист приватного життя сторін, або - тією мірою, що визнана судом необхідною,  коли за особливих обставин публічність розгляду може зашкодити інтересам правосуддя.

4.1.4. Журналісти, як і представники громадськості, без попереднього дозволу (акредитації) мають право бути присутніми на відкритому судовому засіданні та під час проголошення судових рішень.

 

  1. Порядок під час судового засідання

 

5.1.Прес-секретар суду сприяє виконанню рішення судді і допомагає розташуватися журналістам у залі судового засідання, а також координує дії інших осіб, які висвітлюють процес або ведуть зйомку.

5.2. Прес-секретар суду має координувати розташування журналістів в залі, забезпечуючи представництво від різних ЗМІ. Пріоритет може надаватися журналістам, які попередньо звернулися до суду з відповідним запитом.

5.3.У випадку резонансних судових процесів і великої уваги преси до них адміністрація суду в залежності від можливостей зали (кількості місць) зобов’язана забезпечити рівний доступ як представників громадськості, так і медіа.

5.4. Всі присутні в судовому засіданні особи мають дотримуватися порядку під час судового засідання та виконувати розпорядження головуючого. В разі порушення цих правил суд може застосувати заходи процесуального примусу (попередження, а у разі повторного вчинення не дозволених дій - видалення із залу судового засідання). Прояв злісної непокори є підставою для накладення адміністративного стягнення.

 

  1. Інформаційні запити ЗМІ і журналістів

 

6.1.   Загальні положення

6.1.1.За отриманням інформації про діяльність суду журналісти та ЗМІ мають право звертатися до суду з відповідним інформаційним запитом (усним або письмовим зверненням з вимогою надати письмову або усну інформацію про діяльність суду,  посадових осіб суду).

6.1.2. У письмовому запиті має бути зазначено прізвище, ім’я та по батькові запитувача, документ, письмова або усна інформація, що його цікавить, та електронна чи поштова адреса, за якою він бажає одержати відповідь.

6.1.3. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. Письмовий запит подається в довільній формі, проте для зручності журналістів розроблена форма письмового інформаційного запиту (Додаток № 1), яка носить рекомендаційний характер і може використовуватися журналістами.

6.1.4. Відповідальна особа суду зобов’язана надавати інформацію, що стосується діяльності суду, але не конкретних судових справ, письмово, усно, по телефону чи  публічно.

6.1.5. Офіційна інформація, надана у відповідь на запити органами судової влади України, може оприлюднюватися у ЗМІ без перевірки.

6.1.6. Запитувачі мають право робити виписки та копії з наданих їм для ознайомлення офіційних документів, фотографувати їх, записувати текст тощо.

6.1.7. Суд повинен надавати ЗМІ лише перевірені дані або дані, що базуються на обґрунтованих припущеннях. В останньому випадку повинно бути чітко зазначено про такий характер наданих відомостей.

6.1.8. Якщо суд за власною ініціативою вирішить надати ЗМІ інформацію про судовий процес, що триває, то її слід надавати у доступний для великої кількості осіб спосіб, наприклад, шляхом випуску прес-релізів, проведення прес-конференцій уповноваженими посадовими особами, розміщення на веб-сторінці тощо.

 

6.2.   Розгляд інформаційного запиту

Термін та порядок розгляду інформаційного запиту визначено законом України «Про доступ до публічної інформації»

 

6.3.   Особливості надання інформації про кримінальні процеси

6.3.1. У контексті кримінального процесу, що становить суспільний інтерес, або іншого процесу, який привернув особливу увагу громадськості, органи досудового слідства та суд повинні інформувати засоби масової інформації про різні процесуальні етапи руху справи тією мірою, у якій це не шкодить таємниці слідства та оперативно-розшукової діяльності або не затримує чи заважає відправленню правосуддя.

6.3.2.У межах кримінального процесу суд, працівники суду повинні утримуватись від оприлюднення інформації, що може зашкодити справедливості судового розгляду.

6.3.3. Погляди та інформація про судовий процес, що триває, мають передаватися або поширюватися через засоби масової інформації з повагою до презумпції невинуватості підозрюваного або обвинувачуваного у вчиненні злочину.

6.3.4. Інформація про особу свідка не повинна розголошуватись, крім випадків, коли свідок дав на це свою попередню згоду, ідентифікація свідка зачіпає суспільний інтерес чи свідчення були надані у відкритому засіданні. Інформація про свідка ні за яких умов не повинна розголошуватись, якщо це пов’язане із загрозою для його життя чи безпеки.

6.3.5. При наданні інформації про підозрюваних, обвинувачених чи засуджених, а також про інших учасників кримінального процесу слід дбати про повагу до їх приватності. Особливий захист має бути забезпечено неповнолітнім та іншим обмежено дієздатним учасникам процесу, а також потерпілим від злочину, підозрюваним, обвинуваченим та засудженим. У всіх випадках належить пам’ятати про потенційні негативні наслідки, які для цих осіб може мати розкриття інформації, що дозволяє їх ідентифікувати.

 

 

  1. Доступ журналістів до судових рішень, матеріалів судового процесу і архівів суду

 

7.1. Загальні положення

7.1.1. Доступ до судових рішень і матеріалів судового процесу забезпечується такими способами:

- присутністю журналіста під час розгляду справи в суді;

- присутністю журналіста в залі судового засідання під час проголошення судового рішення;

- розміщенням судових рішень в Єдиному реєстрі судових рішень у мережі інтернет.

 

7.2.   Присутність журналіста в залі судового засідання під час проголошення судового рішення

7.2.1. Всі присутні на відкритому судовому засіданні особи мають право відкрито робити письмові нотатки.

7.2.2. Публічно проголошені судові рішення можуть бути відтворені без обмежень. Використання в ЗМІ повного тексту рішення або його фрагментів, без редагування, що змінює його зміст, можливе лише з посиланням на присутність при його проголошенні.

 

7.3. Забезпечення доступу до матеріалів справи

7.3.1. За клопотанням журналіста і при наявності обґрунтованого суспільного інтересу до оприлюднення такої інформації голова суду може дозволити доступ до матеріалів архівних судових справ за умови попередження журналіста про можливі правові наслідки для нього і його ЗМІ за розголошення конфіденційної інформації про особу. Форма запиту, яку журналісти можуть використовувати для зручності наведена у Додатку № 2.

7.3.2. Для ухвалення такого рішення мають враховуватись загальні принципи відкритості інформації та факт вже публічно оголошеного тексту рішення суду, особливо в ситуаціях наявності суспільного інтересу до конкретної справи.

 

7.4. Оприлюднення судових рішень у мережі Інтернет

7.4.1. Оприлюднення судових рішень у мережі Інтернет здійснюється через Єдиний державний реєстр судових рішень на офіційному веб-порталі Державної судової адміністрації України або на веб-сайті суду.

 

7.5. Публікація текстів судових рішень в друкованих засобах масової інформації.

7.5.1. Публікація текстів судових рішень в друкованих виданнях здійснюється у порядку, встановленому Законом України «Про доступ до судових рішень» від 22 грудня 2005 року № 3262-ІУ

7.5.2. При висвітленні судових процесів, по яких зберігається можливість оскарження, журналісти мають уникати висловів, що є доречними лише щодо справ із закінченим провадженням. Наприклад, твердження «А. порушив закон» доцільно замінювати виразом «А. обвинувачується у порушенні закону» (якщо процес триває), а в ситуації, де зберігається можливість апеляційного оскарження, - «Суд встановив порушення А. вимог закону».

 

  1. Проведення в залі судового засідання фото- і кінозйомки, теле-, відео-, звукозапису

 

8.1. Учасники судового процесу, інші особи, присутні у залі судового засідання, представники засобів масової інформації можуть проводити в залі судового засідання фотозйомку, відео- та аудіозапис з використанням портативних відео- та аудіотехнічних засобів без отримання окремого дозволу суду, але з урахуванням обмежень, установлених законом.

Трансляція судового засідання здійснюється з дозволу суду.

8.1.1. Кримінальний процес

Кожен, хто присутній в залі судового засідання, може вести стенограму, робити нотатки, використовувати портативні аудіозаписуючі пристрої. Проведення в залі судового засідання фотозйомки, відеозапису, транслювання судового засідання по радіо і телебаченню, а також проведення звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури допускаються на підставі ухвали суду, що приймається з урахуванням думки сторін та можливості проведення таких дій без шкоди для судового розгляду.

8.1.2. Цивільний процес

Учасники цивільного процесу та інші особи, присутні на відкритому судовому засіданні, мають право робити письмові записи, а також використовувати портативні аудіотехнічні пристрої. Проведення в залі судового засідання фото- і кінозйомки, відео-, звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також транслювання судового засідання по радіо і телебаченню допускаються на підставі ухвали суду за наявності згоди на це осіб, які беруть участь у справі.

8.1.3. Адміністративний процес

Особи, присутні в залі судового засідання, можуть використовувати портативні аудіотехнічні засоби. Проведення в залі судового засідання фото- і кінозйомки, відео-, звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також транслювання судового засідання по радіо і телебаченню допускаються на підставі ухвали суду за наявності згоди на це осіб, які беруть участь у справі, крім тих, які є суб'єктами владних повноважень.

8.2. Подібні трансляції та зйомки можуть бути дозволені лише в тих випадках, коли вони не створюють небезпеки впливу на потерпілих, свідків, учасників судових розглядів, народних засідателів, присяжних або суддів.

8.3. Проведення в залі судового засідання фотозйомки, відеозапису, а також трансляція судового засідання повинні здійснюватися без створення перешкод у веденні засідання та здійсненні учасниками судового процесу їх процесуальних прав.

8.4. Розгляд справи у закритому судовому засіданні допускається за вмотивованим рішенням суду виключно у випадках, передбачених законом. При розгляді справ перебіг судового процесу фіксується технічними засобами в порядку, встановленому законом.

8.5. Журналісти та представники ЗМІ, які планують проводити в залі судового засідання фото- і кінозйомку, теле-, відео-, звукозапис із застосуванням різних типів апаратури, а також транслювати судові засідання по радіо і телебаченню, повинні завчасно ( за 3 дні) надати головуючому судді у справі письмовий запит про такі наміри. Рекомендується, щоб журналіст повідомив особу, на яку покладено виконання функцій взаємодії за ЗМІ, про факт відправлення запиту, Форма запиту, яку журналісти можуть використовувати для зручності, у Додатку № 3.

8.6. Головуючий суддя у справі ставить на обговорення учасників процесу заяву/клопотання про можливість проведення зйомки і постановляє ухвалу про дозвіл або відмову у проведенні зазначених дій.

8.7. У випадку відмови у проведенні зйомки суддя має вказати підстави такого рішення.

8.8. В  ухвалі  про  дозвіл  суддя  може  визначити,  зокрема,  місце розташування в залі знімальної апаратури, а також осіб, які її використовують. Особи, які проводять зйомку та запис, повинні залишатися на визначених місцях і дотримуватися порядку протягом всього судового засідання до того моменту, як суддя покине залу судового засідання, якщо інше не узгоджено з головуючим у справі. Фотографам, операторам та іншим особам не дозволено пересуватися по залу судового засідання під час слухання справи.

8.9. За наявності кількох запитів від різних ЗМІ щодо проведення в залі судового засідання фото- і кінозйомки, теле-, відео-, звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також при відсутності технічних можливостей для цього, адміністрація суду повинна запропонувати ЗМІ самим визначитись хто і як буде проводити зйомку і як інші ЗМІ отримають матеріали, але обов’язково координувати цей процес.

8.10.Адміністрації суду варто уникати в таких випадках власних рішень по відбору тих чи інших журналістів, бо це може дати підстави для обвинувачень в упередженості відносно окремих ЗМІ чи журналістів або у застосуванні дискримінації.

  1. Організаційні питання проведення інтерв'ю із суддями

 

9.1. Правовий статус учасників інтерв’ю визначено так, що той, хто бере інтерв’ю, і той, хто відповідає на питання, є співавторами інтерв’ю.

9.2. При плануванні інтерв’ю з суддею журналісти мають усвідомлювати можливість обмеження тематики спілкування через те, що відповідно до Кодексу суддівської етики суддя не має права:

а) розголошувати інформацію, що стала йому відома у зв’язку з розглядом справи в закритому судовому засіданні; б) робити публічні заяви, коментувати в засобах масової інформації справи, які перебувають у провадженні суду;            в) піддавати сумніву судові рішення, що набрали законної сили.

9.3. Як співавтор, суддя має право ознайомитися з підготовленим до поширення матеріалом, внести свої корективи у текст власних відповідей, якщо їх зміст перекручено (втім, суддя не може міняти текст), погодити назву матеріалу тощо.

9.3.1. Журналістам бажано завчасно планувати інтерв’ю з суддею, повідомити про свій намір спеціаліста по зв’язках з громадськістю суду тему розмови, обсяг і орієнтовну дату запланованого виходу матеріалу й попросити погодити з суддею (конкретним чи  суддею – спікером) час зустрічі.

9.3.2. Судді не повинні ігнорувати будь яку можливість спілкуватися з представниками медіа. Це не означає, що всі судді завжди мають давати інтерв’ю, втім це означає, що їм слід з повагою ставитися до суспільно важливої місії журналіста інформувати суспільство.

9.3.3. У випадку погодження на інтерв’ю суддя з метою ефективного використання свого часу із напруженого графіку може встановити чіткі часові рамки свого спілкування з журналістом.

9.3.4. Під час інтерв’ю суддям треба враховувати, що журналісти, як правило, не мають юридичної освіти, вони працюють над матеріалами різної тематики, але оскільки вони виступають посередниками між суддею і своєю аудиторією, у спілкуванні з ними слід вживати менше правової лексики, говорити по визначеній ними темі, яка продиктована інтересами видання та цікавістю аудиторії.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток № 1

Форма письмового інформаційного запиту

 

 

 

Вихідний номер і дата

 

Голові Підволочиського

районного суду

Тернопільської області

 

Журналіста (назва ЗМІ)

Прізвище, ім.`я, по-батькові

Поштова/електронна адреса

Контактний телефон

 

 

 

Інформаційний запит

(про надання інформації щодо діяльності суду, посадових осіб суду)

 

Відповідно до статей 32, 33, 36 Закону України «Про інформацію», статті 34 Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні», статей 10, 14, 19, 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» прошу надати інформацію про:

 

діяльність Підволочиського районного суду

 

або його посадової особи_________________________________________

                                                                                                         (посада, ПІП)

 

 

з питань_______________________________________ _____________

                     (перелік питань в контексті теми для публікації чи журналістського розслідування)

 

 

 

 

 

 

 

 

Прізвище та підпис особи, що подає запит

 

 

Додаток № 2

Форма письмового інформаційного запиту

щодо надання доступу до матеріалів

закінчених судових справ

 

 

 

Вихідний номер і дата

 

Голові Підволочиського

районного суду

Тернопільської області

 

Журналіста (назва ЗМІ)

Прізвище, ім.`я, по-батькові

Поштова/електронна адреса

Контактний телефон

 

 

 

 

Інформаційний запит

(про надання доступу до матеріалів закінчених судових справ)

 

 

Відповідно до статей 32, 33 Закону України «Про інформацію», прошу надати можливість ознайомлення з матеріалами закінченої судової справи (інформація, яка ідентифікує справу).

 

Інформація потрібна  для ______________________________________________ .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Прізвище та підпис особи, що подає запит

 

 

 

Додаток № 3

Форма запиту про проведення фото- і кінозйомки,

теле-, відео-, звукозапису із застосуванням

відео- звукозаписуючої апаратури,

трансляції судового засідання по радіо/телебаченню

 

Вихідний номер і дата

 

Голові Підволочиського

районного суду

Тернопільської області

 

Назва ЗМІ:

Тираж:

 

Територія поширення:

Адреса ЗМІ:

Керівник:

Контактний телефон керівника :

Особа, яка подає запит:

Справа, щодо якої подається запит:

Дата і час судового засідання, щодо якого подається запит:

 

Запит про проведення фото- , теле-, відео-, звукозапису,

 трансляцію судового засідання (його частини) по радіо і телебаченню

 

  1. Етап судового процесу, щодо якого подається запит на зйомку та/або трансляцію _________

_________________________________________________________________________________

 

  1. Вид зйомки/транслювання (фотозйомка, відеозапис,звукозапис, трансляція по радіо,

 

телебаченню, веб-трансляція _______________________________________________________

 

  1. Кількість осіб,задіяних у проведенні зйомки ________________________________________

 

Спеціальні вимоги:________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________

Зі змістом ст. 307 Цивільного кодексу України щодо гарантій захисту прав та інтересів фізичної особи при проведенні фото-, кіно-, теле- та відеозйомок ознайомлений (а).

Зобов’язуюсь дотримуватися правил поведінки в суді та проводити зйомку відповідно до умов, визначених судом, згідно із Положенням щодо взаємодії судів та ЗМІ.

 

 

Прізвище та підпис особи, що подає запит